Anglia, Houghton House
Kwiecień 2021

Dzisiaj zwiedzamy lokalnie.  Ok 25 minut jazdy od domu znajduje się Houghton House (a raczej jego ruiny).

Houghton House został zbudowany na początku XVII wieku przez Mary Herbert, hrabinę Pembroke, jako wyszukany domek myśliwski. Niezwykłe połączenie stylu jakobijskiego i klasycznego. Dom mógł być inspiracją dla „Pięknego Pałacu” w XVII-wiecznej epopei religijnej chrześcijańskiego pisarza Johna Bunyana „Wędrówka pielgrzyma”. Kiedy został rozebrany w 1797 roku, ruiny przetrwały jako element ogrodowy na terenie pobliskiego Ampthill Parku. Widok na Bedford.

Mary Herbert w 1615 roku oddała do użytku Houghton House na ziemi przyznanej jej przez Jakuba I (r.1603–25).
Budynek był najprawdopodobniej dziełem dwóch architektów: Johna Thorpe'a, który reprezentował tradycję jakobińską, oraz Inigo Jonesa, który był odpowiedzialny za wprowadzenie stylu klasycznego do Anglii. Budynek został ukończony w 1621 roku.

Mary zmarła później w tym samym roku, a majątek został przekazany rodzinie Bruce. Robert Bruce był hrabią Ailesbury. Podczas gdy wcześniej Houghton było zajęte tylko w miesiącach letnich, Bruce'owie uczynili z niego swoją główną siedzibę w kraju i zajmowali ją przez cały rok.

Pierwotne klatki schodowe znajdowały się w narożnych wieżyczkach, ale w holu wstawiono wielkie schody, aby stworzyć uroczysty szlak między salą a wielką komnatą powyżej. Schody wykonano z misternie rzeźbionego drewna; nadal widoczne są tynki dekoracyjne, w tym nisze na poziomie antresoli.

Kiedy dom został rozebrany pod koniec XVIII wieku, wielkie schody zostały przeniesione do Swan Inn w Bedford, gdzie nadal można je zobaczyć.

W oddali pozostałe 4 kominy cegielni w Stewartby. Do 2008 roku było ich aż 32!

Markiz Tavistock, mieszkał tu od 1764 roku, aż do śmierci w wypadku na polowaniu w 1767 roku. W 1794 r. nakazano rozbiórkę Houghton.

Wnętrze zostało całkowicie wypatroszone, nie pozostawiając śladu jego dawnej świetności.

Na początku lat 70. XVIII wieku hrabia Upper Ossory zlecił Lancelotowi „Capability” Brownowi zagospodarowanie terenu w pobliżu Ampthill Park. Uwzględnił Houghton House jako element projektu, chociaż leżał poza granicami jego posiadłości. Później, w 1804 roku hrabia nabył park i ruiny Houghton House.

Dziś dom nadal dominuje w krajobrazie, zapewniając wspaniałe widoki na dawny park myśliwski.

Wracając z Houghton House zaintrygowani małymi dróżkami dla pieszych trafiliśmy w takie oto urocze miejsce.

Dróżki doprowadziły nas do małego miasteczka Apthill.

Nazwa „Ampthill” ma pochodzenie anglosaskie. Pierwsza osada nosiła nazwę „Aemethyll”, co dosłownie oznacza „mrowisko” lub „wzgórze zaatakowane przez mrówki”.

Już w drodze powrotnej bardzo przyjacielski i fotogeniczny konik.

Tapeta Windows XP z szanownymi krowami.

Relaksik na wypasie...

Wasze komentarze:
Musisz być zalogowany, żeby móc dodać komentarz!