Anglia, Bamburgh
Maj 2021

Dzień trzeci wycieczki do Northumbrii czas zacząć.

Zabieramy rowery i jedziemy ścieżką rowerową nr 1 do Bamburgh - głównego celu całej wyprawy.

Pogoda dopisuje. Nie powinno wiać tak, jak dzień wcześniej.

Bamburgh to wioska licząca 414 mieszkańców, która wyróżnia się pięknym zamkiem.

Zamek był siedzibą dawnych królów Northumbrii.

Widać już go z bardzo dużej odległości....


Jako ważna angielska placówka zamek był celem najazdów ze Szkocji. Od 1096 r. był zamkiem królewskim.

W 1464 roku, podczas Wojen Róż, stał się pierwszym zamkiem w Anglii, który został pokonany przez artylerię, pod koniec dziewięciomiesięcznego oblężenia przez Richarda Neville'a, 16. hrabiego Warwick. Rodzina Forsterów z Northumberland zapewniła Koronie dwunastu kolejnych gubernatorów zamku przez około 400 lat, dopóki Korona nie przyznała prawa własności Sir Johnowi Forsterowi.

Bamburgh, zajmujący dziewięć akrów ziemi na skalistym płaskowyżu wysoko nad wybrzeżem Northumberland, jest jednym z największych zamieszkałych zamków w kraju.

W literaturze zamek Bamburgh, pod saksońską nazwą Bebbanburg, jest domem Uhtreda, głównego bohatera Opowieści saksońskich Bernarda Cornwella.

W serialu Netflix The Last Kingdom Bamburgh jest dziedziczną siedzibą głównego bohatera Uhtreda Ragnarsona, saksońskiego spadkobiercy, którego uzurpował sobie jego wuj Elfric. Serial podąża za próbami Uhtreda, aby przywrócić mu pełnoprawny status starosty Bamburgha.

Stąd też inspiracja aby odwiedzić ten zamek jak i okolice.

Bamburgh pojawia się również w serii gier wideo Forza Horizon 4, która została wydana w październiku 2018 roku.

Pojawia sie takze w ponizszych filmach:

1927 - Huntingtower
1952 - Ivanhoe z Elizabeth Taylor
1961 - El Cid z Charlton Heston i Sophia Loren
1971 - Macbeth Romana Polanskiego
1971 - The Devils
1984 - Robin of Sherwood (TV serial)
1986 - Lady Jane

Dzięki przefajnej obsłudze zamku nasze rowery dostały specjalną miejscówkę zaraz koło ekipy filmowej.

Mieliśmy szczęście, że zamek był jeszcze otwarty dla zwiedzających.

My trafiliśmy na przygotowania do przekształcenia jego części w plan filmowy.  Spekuluje się, że jest to piąta część serii Indiana Jones.

Dobudówki na potrzeby filmu - trudno rozróżnić oryginalny mur od sztucznego...

Sala Królewska - jest arcydziełem wiktoriańskim. Sufit z belek wykonany jest z drewna tekowego sprowadzonego z Tajlandii.

Warownia. 

Drzwi w kształcie butelki (na fotografii widoczna jedynie ich futryna) pozwalały żołnierzom na koniach wchodzić do warowni galopem - bez zsiadania.

Ze sklepionymi sufitami i anglosaską studnią o głębokości 44 metrów, zaopatrującą w czystą wodę, warownia była nieocenioną twierdzą obronną.

W imponującej twierdzy z XII wieku wystawiono mrożącą krew w żyłach kolekcję broni zniszczonej w bitwach.

Można podziwiać piki, halabardy, muszkiety oraz krótką historię broni pociskowej, w tym 15-wieczny łuk kompozytowy i 17-wieczną kuszę flamandzką.

Wykład z lekcji historii o Uhtrecie, pewnie dzięki któremu zamek cieszy się w ostatnich latach wielką popularnością. 

Odkąd zadebiutował na ekranach telewizyjnych w 2015 roku, "Upadek Królestwa" oczarował fanów swoim instynktownym przedstawieniem wczesnej brytyjskiej historii. Od króla Alfreda Wielkiego po Lady Aethelflaed z Mercji, serial powołał do życia wiele prawdziwych postaci z tego niestabilnego okresu, ale gwiazdą przełomu był Uhtred z Bebbanburga.

W serialu jest wojownikiem, który ściśle współpracuje z królem Alfredem, aby zabezpieczyć przyszłość Anglii, udowadniając, że jest kluczowym wojownikiem w kilku epickich bitwach.

Urodzony jako saksoński szlachcic, ale wychowany wśród wikingów i ostatecznie rozdarty między walczącymi kulturami, jest przede wszystkim dziełem fikcji – ale nie do końca.

Bernard Cornwell, który napisał książki Upadek Królestwa, na których oparty jest serial, zainspirował się prawdziwym szlachcicem jako podstawą osobowości Uhtreda.

Uhtred Śmiały był hrabią Northumbrii, który rządził zamkiem Bamburgh na początku X wieku, w latach 1006-1016.

To stawia go na długo po czasach króla Alfreda Wielkiego, który według szacunków rządził między 848 a 899 rokiem, co oznacza, że ​​niełatwy sojusz, który dzielą w Ostatnim Królestwie, nigdy nie mógł mieć miejsca.

Ale istnieją dowody sugerujące, że był podobnie zaciekłym i przebiegłym wojownikiem jak ten, który widzimy w serialu, został Ealdormanem z Bamburgh po poprowadzeniu decydującego zwycięstwa nad atakującymi ze Szkocji.

Później został mianowany Ealdormanem Yorku i poślubił Ælfgifu, córkę króla Ethelreda II, co jeszcze bardziej ugruntowało jego pozycję jako potężnej postaci we wczesnej Anglii.

Jednak spotkał go przerażający los wraz z jego 40 ludźmi, gdy zostali zaatakowani przez siły magnata Northumbrian Thurbrand the Hold, który miał być przeprowadzony w celu wsparcia duńskiego króla Cnuta Wielkiego.

Wiktoriańska stajnia wybudowana przez Lorda Amstronga zaaranżowana jest na kawiarenkę/restaurację.

Wasze komentarze:
Musisz być zalogowany, żeby móc dodać komentarz!